Magnetisme er mange ting, men kort sagt er det noget som der tiltrækker hinanden.
Der findes en naturlig sten art som der er magnetisk, magnetjernsten som består af jernoxid og oxygen.
Den kemiske fortegnelse hedder Fe3O2
Hvornår opdagede man det?
Man opdagede ’’magnetjernstenen’’ i Grækenland i byen ’’ Magnesia ’’ i 1200-tallet, og fandt hurtigt ud af hvor nyttig den var og brugte den til bl.a. til primitive kompasser, til når de fx var ude og sejle. Men desværre er den ikke særlig kraftig som magnet.
Hvordan laver man en?
Nu om dage fabriks laver man permanente magneter, som der er kraftigere, og mere husholdnings venlige, og meget tyndere. De fleste vi nu bruger om dage alnico-magmetere, og de laves ved at lave en legering, (en blanding) af Aluminium (AL), Nikkel (NI), Cobolt (Co), og jern (Fe). Problemet ved dem er bare at de kan frembringe en allergisk reaktion, da nogle har Nikkel Allergi. De grundstoffer (AL, NI, CO, FE) er de samme grundstoffer som magneten kan tiltrække, (også hvis de indgår i en forbindelse med andre grundstoffer ).
Hvad bruger vi det til?
Vi bruger magneter til mange ting bl.a. til at hænge diverse ting op på nogle køleskabe, man bruger det bl.a. også i lægevidenskaben, ved at trække jernsplinter ud af øjet. Vi bruger også magnetisme, til bl.a. at løfte store ting med en kran, den løfter via en magnet som der kan sættes til on / off.
Det er gratis at oprette en konto