1 / 9 sider - klik for at bladre

Internationale organisationer: FN, NATO, Warszawa-pagten og EU

Det er gratis at oprette en konto

Internationale organisationer: FN, NATO, Warszawa-pagten og EU er en historie-opgave fra 2009, afleveret til karakteren 7. Fylder 9 sider (1.017 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 2. februar 2010.

Redegørelse for de internationale organisationer FN, NATO, Warszawa-pagten og EU. Opgaven beskriver deres oprettelse, formål og historiske udvikling, herunder Sikkerhedsrådet, Den Kolde Krig og Marshallplanen. Den diskuterer også NATOs udvikling i det 21. århundrede.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for FN, NATO, Warszawa-pagten og EU. Opgaven er velstruktureret og indeholder relevante historiske fakta, passende for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • den kolde krig
  • eu
  • fn
  • historie
  • internationale organisationer
  • marshallplanen
  • nato
  • sikkerhedspolitik
  • sikkerhedsrådet
  • warszawa-pagten

historie opgave

forside side 1

indholdside 2

FNside 3

NATOside 4

Warszawa-pagtenside 5

EUside 6

Fremtidenside 7

FN

FN blev oprettet i 1945 for at sikre at der ikke skulle komme krig igen. Churchill ønskede at det kun skulle være en lille organisation mellem regionale sikkerhedsorganisationer, men Roosevelt ville have en verdensomspændende organisation. Til sidst blev de enige om at de ville går på kompromis så også at Sovjetunionen kunne acceptere. FN's sikkerhedsråd blev gjort til det mitten i den nye sikkerhedsordningen, men regionale organisationer blev også tilladt efterhånden. Efterhånden kom de regionale organisationer NATO til at dominere sikkerheden. Alligevel har sikkerhedsrådet bevaret vigtige funktioner og myndighed. FN sikkerhedsråd går specielt ind i konflikter hvor stormagtsinteresser er mindre direkte berørt. FN har derfor ikke lidt samme triste skæbne som Folkeforbundet

FN har samtidig mange opgaver på felter udover det rent sikkerhedspolitiske. Organisationen spiller en vigtig rolle i international udviklingspolitik, miljøsamarbejde, kampen for menneskerettighederne

Sikkerhedsrådet

Sikkerhedsrådet består af 15 medlemmer hvoraf de 5 faste er Kina, Frankrig, Rusland, Storbritannien og USA. Rådet har hovedansvaret for sikkerhedsproblemerne i verden, men er de må ikke handle hvis et af de faste medlemmer nedlægger veto mod et forslag. I teorien kan rådet pålægge FN's medlemslande at deltage i økonomiske, kommunikationsmæssige og militære sanktioner mod en stat som repræsenterer en trussel mod freden. Militære sanktioner er aldrig blevet brugt. Selv under ikke Koreakrisen. Det var oprindelig meningen, at FN skulle udstyres med deres styrker som skulle kunne indsættes mod terror, men stormagterne blev hurtigt uenige om organiseringen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver