Man får jo maden gratis fra fængslet. Men det er ikke noget særlig god mad. Vi spurgte [NAVN B], hvad han syntes om maden, og det var vist ikke nogle han syntes særlig godt om.
Morgenmad: Cornflakes, toastbrød, havregryn.
Frokost: Rugbrød med pålæg.
Aftensmad: 1 varm ret.
Nogle gange får de kage og frugt.
Det er lidt forskelligt, hvor mange penge de får om ugen, for det afhænger af, hvor meget man arbejder. [NAVN B] som vi snakkede med, fik 1000 kr. om ugen. Han arbejdede ca. 7 timer om dagen. Så det er omkring 35 timer om ugen, for der arbejdes ikke i weekenden.
En ca. gang om ugen, kommer der en købmand til fængslet. Der kan man købe slik, blade, aviser osv. 1000 kr. er nok rigeligt, for en fange. For han har jo ikke rigtig så meget at bruge dem på. Måske køber han en marsbar og en avis, og det koster jo langt fra 1000 kr.
Fængselsceller ([NAVN B]s viden)
Deres celler er meget små. Det er lidt forskelligt fra fængsel til fængsel, hvor store cellerne er. [NAVN B]s celler var ca. 7 m2, og det er jo ikke særlig meget plads at have. Inde på de 7 m2 har han en seng, et klap bord, et toilet, en håndvask, og en lille hylde med et tv. Det er næsten utroligt, at alle de ting kan være derinde. Vinduerne sidder meget højt oppe, og der er tremmer for dem.
Det er gratis at oprette en konto