Essay- ondskab

Essay- ondskab er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (658 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 62 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay- ondskab

Et kort essay om hvordan jeg som person ser ondskab. Jeg har skrevet hvordan ondskab er i vores hverdag og hvordan vi oplever ondskab i verden.

Uddrag fra opgaven

Dansk – Ondskab Ondskab er et vidt begreb, jeg er sikker på at man hver især har sin tolkning af ondskab. Nogle ville måske mene at ondskab hænder mange gange, mens andre ikke vil kunne huske hvornår de sidst oplevede ondskab. Så hvad er ondskab overhovedet? Situation som gør dit liv til et mareridt, den drøm der ikke gik i opfyldelse. Jeg kan ikke fortælle hvad ondskab er, set fra verdens synspunkt, men jeg vil prøve at fortælle hvad ondskab er for mig. Jeg mener at ondskab er, når men påføre en anden smerte bevidst. Jeg synes krig er forfærdelig

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver