2. De tre emner jeg har valgt, og dem som jeg syntes er de vigtigste er, internationalt, klime og økonomi. Jeg har valgt de tre punkter, fordi jeg syntes de er de vigtigste.
Internationalt: McCain har gentagne gange erklæret at han vil sætte alt ind for at vinde. Han vil danne en lige af demokratier, der kan bruge deres samlede økonomiske magt til at fremme demokrati. Og forhindre overtrædesler af menneskerettighederne. Obama har tidligere sagt at han var modstander af krigen i Irak, men han siger at han ikke vil tøve med at anvende militær magt, hvis han finder det nødvendigt. Han erklære, at han vil forhandle også med nogle af U.S.A’s fjender bl.a Iran.
Klima: McCain har tidliger været medsponser af en lov for at begrænse udledningen af drivhusgasser. Men i forbindelsen med valgkampen har han været mere tøvende omkring emnet.
Obama vil indføre strammer regler for udledning af drivhusgasser, men han kritiseres for også at støtte ”rent kul”
Økonomi: McCain vil forlænge de skattelættelser, Busch indførte og sænke selskabslettelsen fra 35-25 procent. Han vil bruge op til 300 milliarder dollar på at købe huslån fra husejere, der ikke kan betale, og nedsætte en kommission. Han vil give skattelettelser til private, herunder reducere skatten på kapitalindkomster og for pensionister. Obama vil øge skatten for dem der tjener mere end en kvart million dollar om året, men give skattelettelser til alle andre. Han vil øge fragsskatten for husejere og indføre sundhedssikring for alle Amerikanere. Han vil også stramme reglerne for långivning og indføre strengere straffe for finanssvindel.
Det er gratis at oprette en konto