1 / 7 sider - klik for at bladre

Nyttevirkning af kaffemaskine og kogeplade

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nyttevirkning af kaffemaskine og kogeplade er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 7 sider (714 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2010.

Denne fysikrapport undersøger nyttevirkningen af en kaffemaskine og en kogeplade gennem to forsøg. Rapporten redegør for den anvendte teori, beskriver forsøgsopstillingen og udførelsen, præsenterer måleresultater og beregninger, samt diskuterer konklusionerne for begge apparater.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret fysikrapport med klare forsøgsbeskrivelser, beregninger og en konklusion. Giver god indsigt i nyttevirkning af husholdningsapparater.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • energi
  • energiforbrug
  • fysikforsøg
  • glaskande
  • kaffemaskine
  • kogeplade
  • nyttevirkning
  • termokande
  • varmekapacitet

Formålet med opgaven er at beregne nyttevirkningen for produktion af kaffe, gennem en glaskande og derefter en termokande. For at bestemme nyttevirkningen skal vi regne ud hvor meget energi der er udnyttet og tilført.

Teori

Hvis vi skal bestemme nyttevirkningen af en kaffemaskine skal vi bruge denne formel, som ses nedenfor.

=

(1)

Eudnyttet er den energi der bliver udnyttet. Etilført er den energi der er blevet tilført. Energi skrives i Joule. For at finde udad Eudnyttet skal vi bruge formlen:

?Eudnytte = ?Evand = mvand?cvand? ?T:

massen i vand regnes i kg og betegnes mvand, cvand er den specifikke varmekapacitet, hvilket er, hvor meget energi der skal til for at varme f.eks. 1 kg op, hvor man altid bruger tallet 4180 J. kommer ud i J/Kg*C. Til sidst er det ?T, hvilket betyder tilvækst af temperaturen, dette regner man ud ved at sige ?T= t2- t1, altså sluttemperaturen – starttemperaturen.

?Eudnytte finder man ved at bruge formlen jeg beskrev før og ?Etilført finder man ved at sætte en energimåler til forsøget, og dermed finder man ud af hvad ?Etilført er. Og i dette forsøg bliver det målt i KWh.

Udstyr og opstilling

Til forsøget brugte vi disse ting:

Kaffemaskine

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver