1 siders PDF

Ansøgning om udvekslingsophold i Australien

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ansøgning om udvekslingsophold i Australien er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (337 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 28. januar 2010.

Ansøgning fra Marie Toft til AFS om et udvekslingsophold i Australien. Opgaven beskriver Maries baggrund, fritidsinteresser, sociale kompetencer og stærke sider. Den redegør desuden for hendes motivation for at rejse til Australien og hendes forventninger til at opleve en ny kultur og et anderledes samfund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet ansøgning der giver et godt indblik i elevens motivation og personlighed. Kan bruges som inspiration til lignende ansøgninger.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
12
Fuldstændighed
10
  • afs
  • ansøgning
  • australien
  • kultur
  • modtagerrettet kommunikation
  • motivation
  • personlig udvikling
  • udveksling

Mit navn er [NAVN A], jeg er 16år gammel og bor på Fyn. Jeg går i skole i Nyborg, på Birkhovedskolens 10.klasses center, også kaldet U-centeret. I min fritid arbejder jeg på Ørbæk Kro 2-3 gange om ugen. Så har jeg to egne heste til at stå derhjemme, og jeg har en halvpart på en hest, som står i Ørbæk. Jeg nyder at være sammen med mine venner, og med min kæreste. Jeg bruger også meget af min fritid på lektier og afleveringer til skolen. Mine relationer til andre er for det meste positive. Jeg elsker at møde nye mennesker, da det jo er både nyt og spændende. Jeg er god til at omgås andre mennesker, og jeg er ikke den dominerende type. Jeg kan godt indordne mig under nye forhold. Men hvis jeg føler, at jeg ikke bliver behandlet ordentligt, siger jeg fra. Jeg er en stærk pige, som ikke er bange for at sige sin mening.

Mit rigtig stærkeste styrkeområde fagligt er heste. Jeg ved utrolig meget om dyret, og har haft med heste at gøre siden jeg var 10år gammel. De er en stor del af min hverdag.

Jeg vil utrolig gerne til Australien. Da jeg altid har drømt om at komme derned. Jeg synes det er et spændende og fascinerende land. Jeg vil rigtig gerne ud og se verden, se noget andet en lille Danmark. Jeg vel gerne opleve nogle nye ting, andre kulturer og lære et helt nyt samfund at kende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver