Flere og flere unge vælger i dag at tage et såkaldt sabbatår efter sin ungdomsuddannelse for at rejse ud i verden for at hjælpe børn og andre i nød. Det mener Ole Petersen, formand for Folkekirkens nødhjælp, er en god og enestående mulighed, da det er sundt for unge at komme uden for de trygge rammer og se, hvordan det er andre steder i verden og fra andre vinkler.
I Zambia lever hver femte med HIV, og den største dødsårssag er stadig AIDS
Afrika: En af de seneste udsendte unge er Louise Schmidt. Hun er lige vendt hjem fra Zambia i Afrika, hvor hun var udsendt som volontør. Det betyder, at hun var i Zambia som observatør, men derudover også skulle hjælpe sin familie.
Lige siden Louise var barn, har hun altid vidst, at så snart hun havde muligheden, skulle hun til Afrika og hjælpe mennesker i nød.
”Det har altid været Afrika. Jeg ved ikke hvorfor, men den del af verden har altid fascineret mig og det måtte jeg bare opleve,” udtaler Louise.
Louise var den eneste hvide i landsbyen, Chidakwa. Men når man bliver udsendt på den måde, som Louise gjorde, er man aldrig helt alene. I en landsby, nær Chidakwa, boede en anden dansk pige, som også var frivillig volontør, så man ikke var helt alene i en fremmed kultur. Der er jo langt imellem Danmark og Zambia på mange måder.
Det er gratis at oprette en konto