Jeppe er lige begyndt i 1.g på Svendborg Statsgymnasium. Han elsker at spille basketball og bruger det meste af sin tid på det. Til en introfest forelsker han sig i Cecilie. Jeppes gode ven Smælle syntes Cecilie er for kedelig, men Jeppe invitere alligevel Cecilie i biografen. Det udvikler sig til at de bliver kærester, men Cecilie har ikke fortalt Jeppe om sin sygdom. Cecilie lider af kræft. Til tider har hun det fint og de glemmer helt at sygdommen eksistere, men andre gange bliver hun syg og indlagt på hospitalet. Jeppe rykker op på 1. seniorholdet i basketball klubben Odense Eagles og han drømmer om at blive professionel spiller. De gør alt for at nyde tiden sammen, men en dag er det for sent. Lægerne kan ikke gøre mere for Cecilie og hun dør. Jeppe dropper drømmen om at spiller for L.A. Lakers og alt der har med basketball at gøre.
Bogens handling ud fra berettermodellen
Anslaget starter omkring s. 7-10, dvs. første kapitel. Her møder Jeppe Cecilie.
Præsentation starter omkring s. 11-24. Her bliver man præsenteret for bogens andre personer, såsom Jeppes familie og nærmeste venner. Man bliver også præsenteret for Jeppes store lidenskab, basketball.
Uddybning starter omkring s. 25-85. Jeppe er forvirret over den måde Cecilie opfører sig på og han tænker på hende hele tiden. Her hører man meget mere om Jeppes Basketball træning og drømme.
Det er gratis at oprette en konto