Hvad er danskhed? Er det vores sprog, vores kultur, vores historie, vores religion, vores humor eller vores hygge? Skal man fødes dansk?
Vores sprog er dansk, dog udviklet gennem mange år, med ord fra andre lande. Ordets oprindelse, hvor kommer den fra? Kan vi så kalde dansk ”vores sprog”? Det gør vi i hvertfald. Men er man så dansker, fordi man kan snakke dansk? Nej, egentlig ikke. En tyrker eller englænder, bliver vel ikke dansker af, at snakke flydende dansk? Men det hjælper på det.
Er vores kultur, det der gør os til danskere? Er den det svære? Fremmede kulturer og traditioner, er ikke lige til at lære. Men er den kun vores? Kulturen altså. Den stammer jo også fra så mange andre lande, præcis som vores traditioner. Så hvis man kender Den lille havfrue, ”Huset på Christianshavn” og Kronborg så er man dansk, eller hvad? Nej, egentlig ikke. En tyrker eller englænder, bliver vel ikke dansker af, at kende kulturen? Men det hjælper på det.
Vores historie er vigtig, men er den dansk? Krigene mellem Danmark og Sverige er jo f.eks. en del af vores historie. Men er historien så kun dansk? Eller kun svensk? Nej, den er en blanding. For at kende vores historie, skal man også kende til, hvad der skete i samme periode, andre steder i verden, for til og med vores historie, er blevet præget af andre lande. Er man så dansker når man kender vores historie og ved, at Frederik IX gjorde karriere i søværne,t i stedet for i hæren? Nej, egentlig ikke. En tyrker eller englænder, bliver vel ikke dansker af, at kende vores historie ud og ind? Men det hjælper på det.
Det er gratis at oprette en konto