1 / 3 sider - klik for at bladre

Forsøg med tøjs permeabilitet og vanddamp

  • Fysik/Kemi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forsøg med tøjs permeabilitet og vanddamp er en fysik/kemi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (361 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 1. marts 2010.

Denne opgave beskriver et forsøg med tøjs permeabilitet og vanddamp. Formålet er at undersøge, hvordan koldt og varmt vand trænger igennem tre forskellige stoftyper: bomuld, gummibelagt lærred og åndbart stof. Opgaven indeholder materialeliste, metodebeskrivelse, forsøgsresultater og en diskussion af resultaterne samt mulige fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport med klar problemformulering, metode, resultater og diskussion. Giver god indsigt i materialers egenskaber.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • åndbart stof
  • bomuld
  • fordampning
  • fysikforsøg
  • kemi forsøg
  • materialelære
  • permeabilitet
  • tøj
  • vand
  • vanddamp

Formålet med forsøget er at se om koldt og varmt vand kan trænge sig igennem, og om det varme vand kan dampe op igennem de tre forskellige stoffer, som består af bomuld, gummibelagt lærred og åndbart stof.

Ovenover ses forsøget, uden tilsætning af vand. Her ses bægerglassene efter forsøget.

For at lave forsøget skal du anvende disse materialer:

3 ens bægerglas, 250 ml

Måleglas, 100 ml

Bomuldsstof

Gummibelagt lærred

Åndbart stof

3 postelastikker

Gasbrænder

Trefod med trådnet

Tag dine tre bægerglas frem og sæt de tre forskellige typer stof på hvert et af glassene, med en elastik fast om. Hæld derefter ca. 50 ml vand i hver stofpose og se hvad der sker.

Med hensyn til forsøget med det kogende vand, skal du fylde bægerglassene op med ca. ¾ vand. Varm dem op på gasbrænderen, til vandet koger. Tag glassene af varmen, og sæt straks et stykke stof stramt over glassene.

Forsøgsresultater

Vandet trang ned igennem stoffet:

Vandet dampede op igennem stoffet:

Bomuld: Ja

Bomuld: Ja

Gummibelagt lærred: Nej

Gummibelagt lærred: Nej

Åndbart stof: Nej

Åndbart stof: Ja

Jeg fandt ud af, at ved bomuld stoffet, gik det meget hurtigt med at trænge ind og fordampe ud. Ved det gummibelagte lærred skete der ingenting, da det er meget vandtæt. Vandet lå og flød over, og med hensigt til vanddampen, skete der intet synligt. Der sivede intet vand igennem det åndbare stof, men til gengæld kom der vanddamp op igennem stoffet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver