Boganmeldelse af Tanja Slangerup
Indholdsfortegnelse
Indholdsfortegnelse…………………………………….side 1
Præsentation af personerne…………………………….side 2
Personkaraktistiker……………………………………..side 2-3-4
Fortællersynsvinkel…………………………………….side 4
Folkevisen………………………………………………side 5
Tid………………………………………………………side 5
Det sociale forhold……………………………………..side 5
Miljø……………………………………………………side 5
Våbenskjold…………………………………………….side 5
Valravnen……………………………………………….side 6
Temaer………………………………………………….side 6
1. Præsentation af personerne i bogen
Personerne bliver præsenteret på de første sider i bogen, hvor der står, hvad de hedder, hvem de er og hvor de kommer fra.
2. Personkaraktistiker
På Ravnsgård
Jomfru Eline:
Jomfru Eline er en blond pige på 14 år. Jomfru Eline er modig og tapper, men hun er måske ikke den bedste til at holde alle regler. Jomfru Eline syntes nok selv, at hun er en artig pige og modig/tapper. Jomfru Eline er ude at ride sammen med Jomfru Johanne og Per. De skyder genvej via Dødningsbakken på vej hjem. Eline er ikke banke, men det er de andre lidt, fordi der er så mørkt (8-12).
Per:
Per er omkring de 15 år, har lyst hår og blegt ansigt. Han er ikke særlig glad for at bryde regler.
Eks. da han og jomfru Eline rider ud til Dødningebakken (Side 75). Per ser meget op til riddere, og han vil gerne selv blive en ridder en dag. Per syntes, at han selv er en modig gut. De er ved stalden, de skal til at få hestene ud fra stalden, Per er lidt bange for at blive opdaget af Hr. Axel. (74-75)
Det er gratis at oprette en konto