Der var engang et træ, det var et meget smukt træ. Det var højt med mange grene, på grenene var der mange blade. Jo det var et meget smukt træ, der stolt stod der i skoven.
De andre træer i skoven var lidt trætte af det, de håbede snart der kom nogle mennesker og ville fjerne det, så de slap for at høre på dets praleri over dets skønhed.
En dag kom så en mand, han gik rundt og kiggede på alle træerne og da han så det smukke træ udbrød han, ” dette træ er det rigtige, det kan blive til mange smukke ting!”. Han rørte ved træet og sagde ” der er næsten ingen knaster i dette træ. Det bliver et godt træ at arbejde med, det er helt sikkert det rigtige træ!”
Manden gik og træet stod tilbage endnu stoltere end før og så sig omkring. ”Hvad mon der skal laves af mig? Det er helt sikkert noget specielt!”.
De andre træer kiggede på det og tænkte deres. ”Nu slipper vi da endelig af med den pralhals!”.
En dag kom skovhuggeren og fældede træet. Det var ubehageligt, men også meget spændende syntes træet. Det var ikke så rart, da dets grene blev fjernet. Men mest ubehageligt var det dog, da træet blev lagt ned på lastbilen der skulle køre det væk. ” Uha hvor er det hårdt at ligge her” gøs det.
Det er gratis at oprette en konto