Her er lige et lille brev, jeg har længe haft lyst til at skrive til dig, og nu blev det altså. Jeg vil bare lige sige, at heroppe på skolen går det rigtig godt, og i sidste uge skulle jeg fremlægge om min uddannelse, og jeg håber det gik godt. Det følte jeg i hvert fald selv.
Jeg savner dig rigtig meget og for noget tid siden, så jeg en pige gå med sine bedsteforældre inde i byen. Jeg kom til at tænke på, at det var lang tid siden, at vi to havde været sammen, og hvor meget jeg faktisk savner dig. Det er lidt underligt, jeg har aldrig troet, at jeg kom til at savne familien og dig, så meget som jeg gør.
Da jeg så på hende pigen, med hendes bedsteforældre kom jeg også til at tænke på, dengang vi var i Bulgarien. Det var så hyggeligt, at gå sammen med dig, op og ned af de lange gader, fyldt med butikker. Og når vi så havde vi brug for en pause, satte vi os ved en lille cafe, og fik en sodavand. Jeg savner den tid så meget.
Eller da vi var i sommerhuset, nede ved grænsen for en del år siden, jeg kan stadig huske det, som var det i går. Dig og bedstefar, sad sammen med Mia, mor og mig, spillede spil og kort, til langt ud på aften. Om dagen gik vi ned på stranden, for at hygge og spise den madkurv, mor og dig havde lavet.
Det er gratis at oprette en konto