Da han fyldte 3 år flyttede hans familie til Fåborg. Fra 1953 til 1960 går Jacob i Slebsager skole. I 1965 går ud af 2. g i Esbjerg Statsskole og kommer på Krogerup Højskole.
1971 Begynder at vagabondere i USA. Med 40 $ i lommen.
Han solgte blodplasma 2 gange om ugen for at købe film.
Han blaffede over 150.000 miles.
I 1976 Vender Jacob hjem til Vestjylland, og laver første show i Vestjylland og senere i København.
1982 Rejser Jacob tværs gennem USA og 8000 km gennem Afrika for at finde egnede bistandsprojekter, som han vil støtte. I alt rejse han 200.000 km.
Fra 1971 til 1975 rejser Jacob Holdt gennem USA’s fattigste og rigeste kvarterer. Med sit Canon Dial 35-2 kamera dokumenterer han sine indtryk.
I denne periode bliver han anholdt flere gange, og er offer for bevæbnede røverioverfald og anden vold.
Han havde det kende tegn at han ville have et venskab med dem han tog billeder med.
Jacob Holdt har ugivet en bog der hedder Amerikanske billeder. Og den havde en stor indflydelse på de unge i Skandinavien og Tyskland.
Og senere lavede han lysshowbilleder om ca. 300 områder i USA.
Det er gratis at oprette en konto