Igennem min debatterende artikel, vil jeg først gå igennem Jacob Mchangamas mening til Københavns Universitets udtalelse om temafester. Derefter vil jeg gå igennem artiklen ”Diversitet på arbejdspladsen fører til samhørighed og trivsel i dit team” af Lotte Holck.
Jeg slutter af med en konklusion hvor jeg markerer mit eget synspunkt, i forhold til de to artikler jeg har skrevet om.
Facebook kommentar af Jacob Mchangama
Jacob Mchangama har kommenteret på en udtalelse fra Københavns Universitet, omhandlende temaer i forhold til universitetsfester. Jacob er meget uenig med Københavns Universitet, og argumenterer altså derfor imod deres udtalelse.
Københavns universitet udtaler sig i grove træk om, at man ikke skal have bestemte temaer med til temafester, hvis det kan være krænkende. ”Det betyder til eksempel etnicitet, seksualitet, religion med videre ikke anvendes.” Udtaler Københavns Universitet, det er altså meget tydeligt hvor de står i denne sag. De mener det er vigtigt, at der kan være diversitet, men der ikke må forekomme diskrimination. Jacob udtaler, ”Det er i min optik ekstrem ’overkill’ at ledelsen på et universitets fakultet, skal blande sig i hvorvidt man må klæde sig ud til en rus-fest.” Jacob er altså ikke enig i hvordan universitetet håndterer, faktisk overhovedet blander sig, i denne sag. ”Bør denne faggruppe ikke NETOP trænes til at kunne tænke selvstændigt?” Ifølge Jacob bliver disse individer nødt til at kunne tænke selvstændigt, hvilket de ikke lærer ved at have alt bestemt.
Det er gratis at oprette en konto