1 / 9 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Sølvbroen'

  • Dansk
  • Afleveret til 10
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Sølvbroen' er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 10. Fylder 9 sider (2.772 ord, ca. 12 min. læsning) og blev publiceret 9. april 2010.

Denne opgave analyserer bogen 'Sølvbroen' og udforsker Kristoffers karakterudvikling gennem flashbacks og hans forhold til faren Jes. Opgaven behandler temaer som døden, accept og identitet, samt betydningen af idoler som Abebe Bikila og Kurt Cobain. En dybdegående gennemgang af bogens budskab og symbolik.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af bogen 'Sølvbroen' med fokus på karakterudvikling, far-søn forhold og temaer. Giver god indsigt i bogens indhold og budskab.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • abebe bikila
  • accept
  • boganalyse
  • døden
  • far-søn forhold
  • flashbacks
  • identitet
  • karakterudvikling
  • kurt cobain
  • sølvbroen

|------------------------------ - --|-----|-----|-----|--- |----|----|------------------------------------------------------------|

6 Mdr. før 6 5 4 3 2 1 Hændelsen 8 mdr. efter

Flashbacks

Flashbackene handler om Kristoffers barndom. De handler tit om hvor dårligt Kristoffer havde haftdet, eller mens forældrene skændtes. Han ville have at de skulle lægge mærke til ham og hans følelser. De gamle minder dukker op, fordi at Kristoffer oplever noget i hverdagen som minder om det der skete i hans barndom. Nogle af flashbackene dukker også op, fordi Kristoffer tror at hans forældre skal skilles. Han tænker nemlig tilbage til de gamle og frygtelige tider han har haft, mens forældrene stadig var sammen. Minderne skal få ham til at ændre mening om skilsmissen, så han kan acceptere “forældrenes valg” og se det fornuftige i det.

Referat

6 mdr. efter

Det gamle dørskilt bliver skiftet ud med et nyt, hvor det står: Agnete og Kristoffer. Agnete (Kristoffers mor)og Kristoffer skal til Grækenland. De skal slappe af, efter alt det der er sket.

8 mdr. før

Kristoffer starter dagen med at spille doom, han er meget af det. Senere spørger Jes (Kristoffers far), om han vil med på en kanotur. Han kunne vælge imellem at være sammen med hans bedste ven Lasse og game doom hele sommerferien lang, eller kunne han vælge at gå med sin pinlige far med til en kanotur op til Sverige. Men Kristoffer nægtede i starten, fordi han var bange for at drukne. Han kunne ikke svømme. Men til sidst siger Kristoffer han vil med.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver