Der er to typer bølger den ene er Tværbølger hvor amplituden er på tværs af udbredelsesretningen. Længdebølger er hvor amplituden er på langs af udbredelsesretningen. Amplituden er størrelsen af en fortætning.
Bølgelængden er fra fortætning til fortætning. En bølge kan reflekter det kaldes en reflektere bølge, når en bølgetop reflekteres er det som en bølgedal. Ved tværbølger er der en speciel form for interferens. Opstår når to periodiske bølger med samme frekvens og amplitude bevæger sig mod hinanden. Når dette sker, ser det ud som om at bølgen står stille. De steder hvor det ser ud som om bølgen står stille kaldes kundepunkter. De steder hvor elastikken svinger op og ned kaldes buge. Bølger at denne type kaldes stående bølger, fordi det ser ud som om de ikke har en fremadskridende bevægelse (at de står stille). Bølgelængden for en stående bølge findes ved at måle afstanden mellem 2 knudepunkter.
Bølgers fart
Da periodiske bølger skal have samme bølgelængde, har den også samme fart.
Vi ved, at:
· udbredelseshastighed, v (hastigheden, bølgerne forplanter sig med - måles i m/s)· frekvensen, f (antal svingninger pr. sekund - måles i Hertz (Hz))· bølgelængde, l (afstand mellem to bølgetoppe eller to fortætninger - måles i m)· amplitude (udsvingets størrelse, "styrken")Frekvens og amplitude genkender vi også fra svingninger.
Det er gratis at oprette en konto