Jeg synes, begrebet af at sætte sig spor i historien betyder, at man har gjort noget, som har haft en stor betydning for nutiden og fremtiden. Noget, som var så stort, at alle ville kunne huske det for altid. Nog-et, som kunne hjælpe menneskeheden med at komme videre i teknologien. Eller noget, som menneskene kan lære af eller blive klogere af.
Neil Alden Armstrong i 1960’erne
Neil Armstrong var en ingeniør, flådepilot, jagerpilot, testpilot, universitets-
professor og amerikansk astronaut.
Han var med på to rummissioner, hvor den første var Gemini 8. Den anden
var Apollo 11, der landede på månen. Neil er den tidligere amerikanske
astronaut, som blev det første menneske, der betrådte månen, som skete
d. 21. juli 1969. Hvilket gør ham til et af de mennesker, der har fået og for-
tjent ’’en plads i historien”.
Neils fulde navn er Neil Alden Armstrong. Han blev født d. 5. august 1930 i Wapakoneta, Ohio. Hans forældre Stephen Koenig Armstrong og Viola Louise Engel Armstrong fik tre børn, hvor Neil var den ældste. Han har en skotsk- irsk og tysk afstamning, og hans søskende hedder June og Dean.
Neils første flyvetur var i en Ford Tri-Motor, da han var seks år. Siden har han været interesseret i fly, og han blev mere og mere fascineret af luftfarten. Neil startede med flyvelektioner, da han var 15 år og fik sit certifikat, da han var 16 år.
Det er gratis at oprette en konto