1 / 3 sider - klik for at bladre

Løgn og latin: om rygter og fordomme

  • Dansk
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Løgn og latin: om rygter og fordomme er en dansk-opgave fra 2008, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.207 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave reflekterer over fænomenet rygter og fordomme i samfundet. Den undersøger, hvordan mennesker dømmer hinanden baseret på udseende og løse antagelser, og hvilke konsekvenser det kan have for de berørte. Med eksempler fra hverdagen, herunder falske anklager og historien om 'Jimmy Hestknepper', belyses kompleksiteten i menneskelig perception og behovet for at se bag facaden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet refleksivt essay om rygter og fordomme med relevante eksempler. Giver god indsigt i emnet og er fuldført.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ensomhed
  • etik
  • falske anklager
  • fordomme
  • misforståelser
  • mobning
  • rygter
  • samfundskritik
  • social perception
  • udseende

Børn vil gerne lege med faren og identificere den. Mennesker vil helst tro at der er noget om snakken.

Nogle teenagere, primært pigerne leger med faren. Når de skal til fester i byen, gør de måske lige en tand mere ud af ansigtet og beklædningen. Pigerne har ikke altid så meget tøj på. Lidt ældre drenge og mænd kan blive tiltrukket. Nogle gange går det så galt, at pigerne bliver voldtaget. Hvis piger føler sig alene, kan de prøve at få opmærksomhed. Helst god opmærksomhed, men hvis det ikke hjælper eller de ikke bliver opdaget, så vælger man at prøve noget andet. Dårlig opmærksomhed. Hvis ingen vil høre på en eller der ikke bliver lagt mærke til en, så må man forsøge andre muligheder. I værste fald kan de unge opdigte at de er blevet voldtaget eller påstå, at de bliver misbrugt i hjemmet. Hvis en pige kommer glædende hjem og fortæller sine forældre, at hun er blevet voldtaget, så vil forældrene jo ikke tro på andet end, hvad pigen fortæller dem. I nogle tilfælde passer det og andre ikke. Situationen bliver ringere for de piger som rent faktisk er blevet voldtaget eller misbrugt. På grund af, jo flere der lyver desto mindre vil politiet tro på det. Burde man ikke gøre noget ved problemet?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver