1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Steen Steensen Blichers 'Hosekræmmeren'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Steen Steensen Blichers 'Hosekræmmeren' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (1.137 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 22. juli 2010.

Denne opgave præsenterer en dybdegående analyse af Steen Steensen Blichers novelle 'Hosekræmmeren'. Den udforsker novellens handling, karakterer som Cecil og Espen, samt dens opbygning og fortællerforhold. Opgaven diskuterer temaer som ulykkelig kærlighed og sindssyge, og perspektiverer forfatterens budskab om kærlighedens blindhed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Steen Steensen Blichers novelle 'Hosekræmmeren'. Opgaven er velstruktureret, dækker handling, karakterer og temaer, og giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk litteratur
  • hosekræmmeren
  • kønsroller
  • litterær analyse
  • novelleanalyse
  • romantikken
  • sindssyge
  • steen steensen blicher
  • ulykkelig kærlighed

Forfatteren er Steen Steensen Blicher, født i 1782 og død i 1848. Udover ”Hosekræmmeren” har han også skrevet novellerne; ”sildig opvaagning” i 1828 og ”Præsten i vejlbye” i 1829. Denne novelle ”hosekræmmeren” er også skrevet i 1829.

Denne fortælling er en episk prosa novelle, det er en opdigtet historie, man kan ikke være sikker på at den er sket i virkeligheden. Man kan se det er en novelle fordi, det er en énstrenget fortælling, som kun beskriver få personer.

”Hosekræmmeren” handler om, en piges kærlighed til en ung mand. Hendes fader vil ikke lade hende gifte med den unge mand, fordi han ingen penge har. Faderen har derfor fundet en anden mand som har penge, hun skal gifte sig med. Pigen vil ikke gifte sig med den rige mand, fordi hun er forelsket i den unge mand. Den unge mand tager derfor væk for at tjene nogle penge inde i byen. Pigen begynder langsomt, at blive sindssyg på grund af tabet af sin elskede. Efter et nogle år vender den unge mand hjem med en masse penge, da tror man lige at alt bliver godt, men hun har taget så meget skade af at han har været væk, at hun dræber ham. Efter nogen dages søvn vågner hun op og spørger til om hendes elskede er vendt hjem, hun kan ikke huske hvad der er sket. Moderen fortæller ikke sandheden, men lyver og siger at han desværre ikke er vendt hjem.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver