Uddraget af artiklen som blev bragt i Politiken tilbage i 2003, er forfattet af psykiateren Finn Skårderud. I artiklen skriver han om rusen som en rejse og om behovet for at flygte fra hverdagens daglige uoverskuelighed, til et mere fantastisk og rutinepræget plan.
Gennem teksten gør han nøje rede for hvordan rusen påvirker vores hverdag dels privat, dels socialt. Indledningsvis skriver han:
”Rusen er et transportmiddel for dem, der har glemt hvordan man går. Rusen og rejsen er hinandens metaforer .... Som rejsende i en rus er det ikke os selv der rejser. Det er vores psykologiske grænser, som flytter sig.” (s. 4, linie 1-5)
Det er indledningen til et afsnit, hvor et af hans hovedpunkter gennemgående og præcist beskriver både de positive og de negative aspekter af rusen. Han mener simpelthen, at vi fremkalder forskellige følelser og sider af os selv, afhængig af mængden eller styrken af det berusende middel vi indtager. Finn Skårderud henviser i sin tekst til historikeren Norbert Elias. Her sammenligner han rusen med historikerens afhandling om den menneskelige civilisationsproces og uddyber med sin kommentar om, at det at være et moderne menneske, handler meget om selvkontrol. Det Finn Skårderud mener er altså, at vi må bevare den civiliserede tankegang i vores rus, hvis vi ikke ønsker at tabe ansigt udadtil.
Det er gratis at oprette en konto