1 siders PDF

Analyse af 'Den Dræbende Joke' og rap's sprogpåvirkning

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Den Dræbende Joke' og rap's sprogpåvirkning er en dansk-opgave fra 2008 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (793 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave analyserer det lyriske jeg i rapnummeret 'Den Dræbende Joke', der fremstår selvsikker, overfladisk og kvindenedgørende. Opgaven diskuterer desuden, hvordan rap påvirker unges sprogbrug, herunder brugen af bandeord og engelske udtryk, samt fordele og ulemper ved denne udvikling.

Redaktørens vurdering
7 God
Analyserer det lyriske jeg i en raptekst og diskuterer rap's indflydelse på unges sprog. Giver et indblik i emnet, selvom stilen er uformel.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bandeord
  • den dræbende joke
  • kønsroller
  • lyrisk jeg
  • mc clemens
  • rap
  • slang
  • sprogpåvirkning
  • unges sprog

Han er selvglad og selvsikker, i sin tekst. Han elsker at rappe, og han gør det hverdag.

Han mener at han er bedre end andre. Og kan gøre, og sige alting bedre end andre.

Den dræbende joke er en kontrolfreak, mener jeg. Han vil gerne styrer alt og vise at det er ham der styrer showet.

Han er meget positiv, om ham selv i rap teksten. Men til os lyttere/læsere virker han negativ. Han siger fx ”For jeg’ så trendy at du brækker dig, så smart at du trækker dig, når jeg kalder tøserne for frækkerter”. Der virker han negativ mod os. Og siger ligesom ”hey” det er mig der styrer showet. Du er bare et nul. Han er meget overfladisk med sine følelser. Fordi jeg synes ikke rigtig at han giver utryk for dem, særlig meget. Han kritiserer også sig selv en del. Fx jeg er en syg stodder. Enten ser han ned eller op til MC Clemens. Det virker mest til, at han ser op til ham. Han siger fx jeg er den nyskabende D.G.P. - M.C. - D.O.G. Der er MC Clemens jo nævnt. Så det betyder nok at han gerne vil være som MC Clemens. Han er kvindenedgørende. Med at han bare kalder sin kæreste for Ho, og andres for kællinger. Det viser at han er lidt ligeglad med sin kæreste. For hvis han kunne lide hende, ville han da ikke sige sådan noget om hende! Jeg tror han er sådan en person, som gerne vil vise sig frem og vil blære sig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver