Mobning på Internettet og via sms. Er det blevet almindeligt?
Signatur Af [NAVN A]
Buksevand og tæsk var normalt i Danmark for 30 år siden. Fysisk mobning. I dag er det en helt anden form for mobning der foregår i skolen. Fænomen kaldes cyberbullying og det er et voksende problem, siger svenske forsker.
10 procent af alle børn i 7. til 9. klasse er ofre for mobning via nettet eller sms. Cyberbullying er mobning der går lige på psyken fortæller børnepsykologen, Rasmus Agervig Krogh. Skal mobbe-ofrene ædes op inde fra af psykiskterror?
Ingen tilflugtssteder For 30 år siden kunne mobbe ofrene i det mindste slippe væk fra mobningen i weekenderne eller om aftenen. I dag er det blevet umuligt at slippe væk fra mobningen, fordi mobningen foregår på internationale kommunikationsmidler. Alle unge har en mobil, facebook, Arto, MSN elle andre former for kommunikationsmidler, så der er ingen tilflugtssteder. Hvis man skal undgå modning i dagens Danmark, skal man cutte alt kontakt med omverdenen.
Cypermylling. Chatrooms og sms’er bliver misbrugt til det nye fænomen cyperbylling
Svært at fjerne grupperne
Mobberne benytter sig ofte af gruppe mobning i chatrooms og opretter grupper på facebook.
Et eksempel på dette er Facebook-gruppen ’ Vi, der hader fede Stina Johansson’. Denne facebook–gruppe var meget vanskelig at fjerne, det tog forældrene næsten en måned, fortæller skoleinspektøren Erling Frost, som har taget denne problemstilling op til forældremøderne op til flere gange. Hvorfor tillader vi den form for mobning?
Det er gratis at oprette en konto