1 / 3 sider - klik for at bladre

Bugatti Veyron: Verdens hurtigste bil

  • Matematik
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bugatti Veyron: Verdens hurtigste bil er en matematik-opgave fra 2008 til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (906 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en detaljeret gennemgang af Bugatti Veyron, den legendariske superbil. Den beskriver bilens udvikling, dens imponerende tekniske specifikationer som 1001 hk og en topfart på 406 km/t, samt de praktiske begrænsninger ved at eje og køre en så ekstrem bil. Opgaven diskuterer også dens eksklusive status og den lange ventetid for købere.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og informativ artikel om Bugatti Veyron med detaljerede tekniske specifikationer og en god diskussion af bilens praktiske anvendelse. God inspiration for andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bilanmeldelse
  • bilteknologi
  • bugatti veyron
  • downforce
  • hastighedsrekord
  • luksusbiler
  • michelin dæk
  • sportsvogn
  • superbil
  • tekniske specifikationer

Ulven kommer, råbte Bugatti igen og igen. Den hurtigste bil nogensinde. Vildere end alle de andre. Dyrere end nogen anden bil før den. Målet var 400+ km/t og 1000+ hk. Ja, jagten på fart og ressourcer synes aldrig at stoppe i bilverdenen. McLaren F1 havde siddet på hastighedstronen i en årrække. Den lille lette bil med over 600 heste, som kørte fra alt og alle. Mange havde jagtet den, men ikke nået den endnu. Bugatti havde efterhånden præsenteret den ene prototype efter den anden på diverse bilmesser og sagt at nu var bilen produktionsklar, for så alligevel at lukke for festen inden den kom i gang. Men nu var det altså sandt. Ulven var kommet. Bugatti Veyron lander snart i en eksklusiv butik langt fra almindelige borgeres rækkevidde. Og den skulle være god; bilen har efter sigende ramt 1001 hk og fabrikken garanterer en topfart på 406 km/t. Ja, det burde jo række for de fleste. Kun for udvalgteDer er mange gode grunde til at redaktionen på qxo.dk ikke har testkørt bilen. Faktisk er der omkring 25 millioner gode grunde, for så meget skal man regne med at betale for monsteret på hvide plader. Og så mangler man stadig udgifter til en passende stor grund hvor man kan anlægge sin egen racerbane eller investere i en saltørken. For hvor i alverden skal man ellers få lejlighed til at prøve bilernes bil af? Selv ikke på tyske motorveje, vil det kunne lade sig gøre at presse monsteret op i fart på betryggende vis. Lang ventetidLad os ikke dvæle ved fordums røster om 18 cylindre, som nu er blevet til 16 eller de mange udskydelser af præsentationen, men i stedet hæfte os ved det som rent faktisk er blevet produceret af bugatti. En bil uden sidestykke i historien. En bil som alle havde håbet på, men ingen rigtig troet ville blive til realiteter. Siden introduktionen i 1999 af en prototype har mange bilentusiaster krydset fingre for at Bugatti ville gøre alvor af truslerne om at skabe den ultimative fartdjævel. Mens vi ventede præsenterede Ferrari sin Enzo og svenskerne deres Koenigsegg. Begge ufattelige superbiler. Men stadig ventede man med tilbageholdt åndedræt på Bugattien. Ville den blive så vild som fabrikken sagde? Ville den køre stærkt nok til en plads i historiebøgerne? Ville den overhovedet blive sat til salg? I 2005 blev i hvert fald de fleste spørgsmål besvaret. De vilde tals bilBugatti Veyron er først og fremmest en drømmebil, en bil som ingen realistisk kan drømme om at komme i nærheden af. Men det på samme tid også en bil som betager folk over hele verden. Ikke bare fordi den er hurtig, men fordi den er ufattelig hurtig. Lav, tung, bred og frem for alt usædvanligt flot i designet. Og så er der jo lige det med tallene. 8 liter slagvolumen, 16 cylindre, 4 turboladere, 20 liter olietank og topfart på 406 km/t siger vist det hele. Accellerationerne er også de bedste i en såkaldt serieproduceret bil:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver