Side 1 af 2

Druk,stoffer og venner!

Druk,stoffer og venner! er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 2 sider (589 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. oktober 2010.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter -
  • 2 sider PDF
  • 7 downloads

Skribentens beskrivelse af Druk,stoffer og venner!

en opgave fra en afgangs prøve hvor man skal skrive til en hjemme sider der hedder UMG.dk hvor man skal skrive om emnerne druk, stoffer og mobning.

Uddrag fra opgaven

Druk, stoffer og venner! Jeg dyrker selv meget sport. så har også mange venner flere steder rundt i landet, og jeg synes det er en rigtig god måde at undgå mobning. Hvis man kender mange nok behøver man ikke være sammen med dem, der ikke er så søde mod en, og stadig ikke være alene. Men det behøver jo ikke være sport, der er også flere jeg kender der spiller musik og de kender også rigtig mange igennem deres interesse. Men hvis du kender en der mobber, synes jeg du skal prøve at få dem til at stoppe, og i

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver