1 / 5 sider - klik for at bladre

Analyse af novellefilmen 'Meningen med Flemming'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af novellefilmen 'Meningen med Flemming' er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.980 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 30. november 2010.

Denne opgave indeholder en analyse og fortolkning af novellefilmen 'Meningen med Flemming' af Ole Stenum. Den undersøger filmens genre, titel og lydopsætning samt dens budskab om at gribe livet. Fokus er på hovedpersonen Flemming, en hypokonder der får sit liv vendt på hovedet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid filmanalyse af 'Meningen med Flemming' med fokus på filmiske virkemidler, karakterudvikling og budskab. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk film
  • eksistentialisme
  • filmanalyse
  • freuds teori
  • hypokonder
  • livsglæde
  • meningen med flemming
  • novellefilm
  • ole stenum
  • symbolik

Jeg vil foretage en analyse og fortolkning af novellefilmen ”Meningen med Flemming”, men først vil jeg kommer kort ind omkring selve filmen og dens baggrund. Dernæst vil jeg benytte mig af filmanalyse hvor jeg vil komme ind under genre, titel og lydopsætning. Til sidst vil jeg give min personlige vurdering af budskab samt meningen med selve filmen.

Meningen med Flemming:

Meningen med Flemming er en dansk novellefilm instrueret af Ole Stenum, og produceret af Nimbus Film. Den er indspillet i år 2001, og vi ser bl.a. skuespillere som Bjarne Henriksen og Henning Jensen på rollelisten. Selve filmens varighed er på 12:50 – Dette er inkluderet rulletekster.

Resumé:

Filmen er centeret omkring vores hovedperson, Flemming, som kan kategoriseres som en hypokonder, eftersom han ofte er på besøg hos lægen for at få bekræftet sin ”sygdom”. Det fremgår af filmen, at han har gået hos den same læge i 15 år, og fået taget alverdens prøver og endelig får han sin ”dårlige” nyhed – Han skal dø. Denne nyhed bliver dog mødt med stor lettelse, også selvom han først skal dø om 30-40 år, eftersom han nu er blevet bekræftet i at han faktisk er syg. Dette får Flemming til at droppe hans adskillige apparater, og han kan endelig slappe af sammen med sin kone og sit barn, der faktisk har været ved at forlade ham til fordel for hans arbejdskollega. Så den dårlige nyhed var faktisk en god nyhed, som fik ham til at rent faktisk leve livet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver