Analyse af Morten Sabros interview med Flemming Østergaard:
”Kalder Don Ø, kalder Don Ø
Politiken d. 26 nov. 2006
Referat
Morten Sabro vil samle ind til Mellemfolkeligt samvirke, hvor han skal give raselbøssen videre til en kendt person. Han vælger Don Ø, som han skal mødes med i parken hvor FCK og FC Midtkjylland skal mødes. Han vil også lave portræt på ham til avisen. Don Ø vil ikke støtte projektet, han vil skide på om det kommer til at gå hårdt over sit image. Men han inviter Morten Sabro til Lissabon hvor han kommer tætter på Don Ø og laver `Don Ø - The Movie`.
Nyhedsgenre
1)Artiklen er et interview som er: Al journalistisk baser på levende kilder beror på interview i betydnings mening. Et interview er en selvstændig genrer, hvis styrke ligger i, at den skaber kontakt. Mellem den interviewede og læseren eller lytteren. Der er mange former for interviews såsom:
Meningsinterview
Stemningsinterview
Portrætinterview
Meningsinterview
2)Er når det gælder om at bringe den interviwedes holdning til bestemte spørgsmål frem.
Journalisten skal spørger som en provokatør. Hun skal forsøge at stille spørgsmål, der går på tværs af den interviewedes frenstilling. Meningsinterviewet kaldes også for partsinterviewet. Det drejer sig at klargøre den og fremdrage personens holdninger til et eller flere problemer.
Det er gratis at oprette en konto