Jeg sidder helt alene, her ude på vandet. Det er ikke mere end et par timer siden, jeg sagde farvel til familien, vennerne og de bekendte. Jeg skal vende mig til at være alene. Mor og far var meget bekymrede for, at lade mig tage af sted helt alene, for jeg er trods alt stadig kun et barn. Jeg har glædet mig siden jeg fik et OK, og det er lidt svært at forstå at jeg nu sidder på vej tværs over Atlanten. Jeg er dog lidt urolig for hvordan det skal komme til at gå, for der er jo mange ting man skal holde styr på, og jeg er kun mig selv.
Lige nu er vejret godt, solen skinner og vinden blæser let fra nord. Bølgerne er ikke for store, og det går stille og roligt fremad ned langs den afrikanske kyst.
Torsdag den 18/6
Jeg har sejlet i tre dage nu, og det går stille og rolig frem ad. Om ikke særlig lang tid er jeg ved Canary Islands. Indtil videre, synes jeg det er utrolig spændene tur, jeg får set en masse forskellige dyr. I går hoppede der f.eks. tre smukke delfiner ved siden af bådens højre side. Det var virkelig smukt, nærmest ligesom at være med i en amerikansk stor film. Jeg synes det går fint nok, også selvom jeg syntes, at jeg til tider kan kede mig lidt. Men alligevel har jeg en del at se til omkring sejl, kurs, mad osv. I går var vejret lidt dårligt, og der var en del blæst syd fra, og det støvregnede lidt, men i dag er vejret lidt bedre. Solen skinner og der er kun få skyer på den ellers så smukke blå himmel. Det blæser stadig en del fra syd, men da min kurs har ændret sig lidt, gør det ikke så meget.
Det er gratis at oprette en konto