1 / 2 sider - klik for at bladre

Reality-tv og unges mediebillede

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reality-tv og unges mediebillede er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (603 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2011.

Denne opgave analyserer reality-tv's fremstilling af unge i populære programmer som 'Paradise Hotel' og 'Amalies Verden'. Den diskuterer, hvorvidt dette mediebillede er retvisende, og hvordan det påvirker både unges selvopfattelse og samfundets syn på ungdommen. Opgaven undersøger også kommercielle tv-kanalernes rolle og seertallenes betydning for programudbuddet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velargumenteret analyse af reality-tv's fremstilling af unge. Giver et godt indblik i mediernes rolle og samfundets opfattelse af ungdommen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • amalies verden
  • mediebillede
  • morten albæk
  • paradise hotel
  • pil gundelach brandstrup
  • reality-tv
  • samfundskritik
  • seertal
  • ungekultur

Tidens tv-programmer fremstiller unge som festaber, der scorer, horer og drikker sig i hegnet. Er det et retvisende billede?

Giver programmer som Paradise Hotel, Amalies Verden og Sommer i Sunny Beach, et syn på hvordan nu dagens unge opfører sig?

Mit svar er nej, men mange unge fester og går i byen, og det er der ikke noget galt i, da det ikke er alle som er ligesom de unge danskere vi ser i Paradise Hotel. De unge der kommer i tv kan underholde og behøver ikke at have eller vise viden, og det udnytter de kommercielle tv-kanaler (TV3, Kanal 5 osv.) ved at give dem de bedste sendetider og vi guffer det i os fordi de sjovt for os at sidde og pege fingre af de dumme unge, så jeg er sådan set enig i Morten Albæks udtalelse.

Men på en måde kan de unge reality-stjerner godt ændre på hvordan de unge danskere opførere sig, fordi der er mange små 14-15-årige piger der sikkert ser op til Amalie Szigethy (Paradise Hotel og Amalies Verden red.) fordi hun går med rigtige stil eller fordi hun er sammen med Peter, som mange piger synes er den perfekte fyr og sikkert også nogle drenge der synes Gleager (Paradise Hotel red.) er rigtig sej fordi han nedlagde alle pigerne fra Paradise Hotel anno 2008 & 2009, en efter en, så på den måde kan de sætte deres aftryk på de unges liv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver