Side 1 af 4

Tormod Kolbruneskjalds død

Tormod Kolbruneskjalds død er en dansk-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (1.819 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2011.

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF
  • 46 downloads

Skribentens beskrivelse af Tormod Kolbruneskjalds død

En analyse og fortolkning af sagaen Tormod Kolbruneskjalds død. Min lærer var ikke tilfreds med indledningen, men sagde at resten var godt. Den fylder ca. 4 sider.

Uddrag fra opgaven

Tormod Kolbruneskjalds død Sagaen ”Tormod Kolbruneskjalds død” er en kort saga fra Olaf den Helliges saga Heimskringla, som er en Kongesaga. Der findes mange forskellige typer sagaer, og de deles traditionelt op i fem grupper. Kongesagaer er typisk historiske og handler om norske konger. Sagaen er oprindeligt nedskrevet af Snorri Sturluson ca. 1230. Den er oversat af Johannes V. Jensen og Hans Kyrre i 1948. I sagaen lærer vi vikingen Tormod Kolbruneskjald at kende. Han har lige deltaget i Dag-dysten, og er blevet hårdt såret af en pil i sin venstre side. Vi følger ham fra hans deltagelse i slaget,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver