Vikingerne kom fra Danmark, Norge og Sverige. De danske var mest kendt for deres plyndringer, de norske for at have opdaget amerika og deres kolonisering i Island og Grønland hvorimod de svenske var mere fredelige. De gik mere ind for handel.
Personer…………………………….…………………………………………3-5
Togter……………………………………………..……………………………6-7
Guderne og religionen………………………….…………………….8-10
Handelsfolk og samfundet…………….…………………………..11-13
Kloge og kreative…………………………….……………………….…....14
Kilder fra vikingetiden………………………………………….……15-16
Kilder………………………………………………………………………………17
Personer
Godfred
Godfred var en konge omkring år 800. På det tidspunkt havde Danmark en meget magtfuld nabo der hed Karl den Store. Han var efterfølger til de romerske kejsere, der regerede over et kæmpe område.
I Nordtyskland lå der byer som Reric der på det tidspunkt var handelscentrum. Godfred lavede en ny handelsby by han kaldte for Hedeby i Danmark. Den skulle bevæge sig fra Reric til Hedeby så der ville komme flere folk til Danmark og det kunne kun ske hvis Reric blev ødelagt. Det fik Godfred gjort og det gjorde Karl sur. Han sendte sine mænd op til Danmark det var Godfred ikke bange for. Han samlede vikingerne og gik mod syd hvor han regnede med at møde Karls hær. Men det skete ikke. Derimod blev Godfred dræbt af en af sine egne mænd fordi han blev betalt.
Gorm den gamle
Det er gratis at oprette en konto