Noget andet end fodbold og håndbold! I Sønderjylland findes der frivillige brandværn. I Aabenraa kan de unge blive oplært i alt fra brandslukning til førstehjælp.
Aabenraa Ungdomsbrandværn blev stiftet i august 2001 af Jean Tjørnelund, Svend Petersen og Jeppe Koch. Aabenraa Ungdomsbrandværn er en forening, hvor de unge får nogle andre oplevelser og udfordringer end lige håndbold og fodbold. I Aabenraa Ungdomsbrandværn får de unge lov at lære om elementær brandslukning, førstehjælp, kortlære, slangeudlægninger, materialelære, hvordan brandbilerne er opbygget og meget mere. Ud over det fysiske er det sociale i højsædet, hvor der gøres meget ud af, at alle er velkommende uanset etnisk eller social baggrund. Man lærer at acceptere hinanden, som man er. Derudover er der årligt været nogle forskellige arrangementer bl.a. pinseturen, hvor man er sammen med det tyske ungdomsbrandværn i 2 døgn. Aabenraa Ungdomsbrandværn er for alle unge mennesker mellem 10 og 17 år, bosiddende i hele Aabenraa Kommune. Lige nu er der 22 aktive medlemmer i Aabenraa Ungdomsbrandværn, hvor der er lige mange drenge og piger i alderen 10-17 år.
Med Lisbeth til øvelse i ungdomsbrandværnet.
Det er onsdag aften en dag i oktober, da vi sammen med Lisbeth og 21 andre friske piger og drenge, er til træning på Aabenraa Brandstation. Udenfor er det gråt, vådt og mørkt, men i kælderen under brandstationen er humøret højt.
Det er gratis at oprette en konto