1 / 2 sider - klik for at bladre

Prinsessens lange rejse

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Prinsessens lange rejse er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.334 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 10. marts 2011.

Dette eventyr fortæller historien om en egyptisk prinsesse, der lever et luksuriøst liv i et moderne palads. Da en trussel mod kongeriget opstår, tager hun af sted på en farefuld rejse med sin trofaste kamel, Tut, for at redde sit folk. Historien blander oldtidens Egypten med nutidige elementer som GPS og designerbrands.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Kreativt eventyr med moderne elementer og en klar fortælling. Kan inspirere andre elever til skriveøvelser i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • egypten
  • eventyr
  • farao
  • humor
  • kamel
  • moderne eventyr
  • prinsesse
  • rejse
  • troskab

Der var en gang, og for enden af den gang var der en dør, og inde bag den dør var der en skaldet mand, som sad og kløede sig i håret, men det er en helt anden historien, så lad os komme i gang med det rigtige eventyr.

For længe siden, i oldtiden som vi nu kalder det, levede Egyptens Farao, hans elsker, Prinsessen og hele hoffet i fryd og fred i det kongelige palads. Paladset var noget af det smukkeste på denne jord, og mange kom farende til for at se det fantastiske palads. Paladset var lavet af det pureste guld, og det skinnede fra top til tå. Overalt var der de lækreste designermøbler, farvefjernsyn, lamper, spejle, tæpper og ja, jeg kunne blive ved. Klæderne, som hoffet gik rundt i, kom direkte fra London. Ak ja, dette palads var så moderne, at ingen har set nogen lignende. Prinsessen var så smagfuld, at alle misundte hendes skønhed. Prada, Gucci, Dolce Gabbana, Vintage og alle de skønne mærker ejede hun. Men ikke nok med, at hun var smuk, for hun var også så sød mod alle, som var i hendes nærvær.

Imens hoffet gik til baller, spiste lækkert italiensk mad og nød livet, var budbringeren på vej hjem til Faraoen med en forfærdelig nyhed.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver