1 siders PDF

Analyse af Mats Wahls roman 'Kill'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Mats Wahls roman 'Kill' er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (483 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. marts 2011.

Denne opgave præsenterer en analyse af Mats Wahls krimiroman 'Kill'. Den redegør for bogens handling, der omhandler et overfald på en politimand og et skoleskyderi, samt den efterfølgende fremmedhad i en lille svensk by. Analysen fokuserer på personkarakteristik, fortællersynsvinkel og bogens samfundskritiske intentioner, især forfatterens ønske om debat om unges vilkår.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid analyse af Mats Wahls roman 'Kill' med fokus på handling, karakterer og samfundskritik. Giver et godt overblik og besvarer problemstillingen fyldestgørende.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • analyse
  • fremmedhad
  • kill
  • krimi
  • mats wahl
  • roman
  • samfundskritik
  • ungdomskriminalitet

Bogen Kill er skrevet af Mats Wahl, og er som navnet indikerer en krimi.

Politikommissær Harald Fors bliver bliver overfalde foran en kiosk, overfaldsmændene stjæler han tjeneste pistol. Få dage efter er der skyderier i kantinen på vikingeskolen, 3 børn dør og en kantine dame for en kugle igennem kinden, men overlever. Politiet er hurtigt ved gerningsstedet, men der er ingen spor efter morderen, og der er heller ikke nogen der har set morderen. Der er dog en dreng der siger at det var ”negeren”, dette udløser et stort fremmedhad i den lille svenske by. Politiet afhører nu på kryds og tværs, og som afhøringerne skrider frem kommer de tættere og tættere på gerningsmanden.

Bogens handling strækker sig over 2 uger, og den foregår i nyere tid.

Bogen er primært kronologisk, dog er den episodisk til tider.

Bogen foregår i en lille by i Halland, højst sandsynligt en rar lille forstad der er et rart sted at være på trods af problemer med ungdoms kriminalitet.

Fortællersynsvinkelen er alvidende.

Personkarakteristikken er, sådan som jeg læser den, direkte, dog er der enkelte episoder hvor den er indirekte. Harald Fors er beskrevet positivt, han bliver beskrevet som en dygtig politimand, mens Tony Larsson bliver beskrevet meget negativt, Tony har begået en masse kriminalitet, det er derfor også klart at han er beskrevet negativt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver