1 / 13 sider - klik for at bladre

Islam og kristendom: ligheder og forskelle

  • Religion
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 13 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Islam og kristendom: ligheder og forskelle er en religion-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 13 sider (2.675 ord, ca. 12 min. læsning) og blev publiceret 20. marts 2011.

Projekt om kultur og religion, der fokuserer på ligheder og forskelle mellem islam og kristendom. Opgaven redegør for religionsstifterne Jesus Kristus og Profeten Muhammed, sammenligner helligdage som jul og ramadan, diskuterer synsvinkler på kvinder og Jomfru Maria, samt analyserer De Ti Bud i begge religioner.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt projekt der sammenligner islam og kristendom på flere punkter. God struktur med indledning, hovedafsnit og konklusion, samt kildehenvisninger.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • de ti bud
  • helligdage
  • islam
  • jomfru maria
  • kristendom
  • kultur
  • kønsroller
  • religion
  • religionsstiftere
  • sammenligning

Et hvert land har en religion og en form for kultur der tilhører landet eller religionen. Verdenen har mange forskellige religioner og kulturer, men det er ikke alle der respekterer hinanden.

Indholdsfortegnelse

Indledning2

Religionsstifter3

Jesus Kristus3

Profeten Muhammed (fvmh)3

Helligdage4

Julen4

Går julen ind under kultur?4

Ramadanen og offerfesten4

Kønnenes pligter5

Jomfru Maria6

Kristendom6

Islam6

De 10 bud7

Konklusion11

Litteraturliste12

Websites12

Bøger12

Indledning

Emnet ”Kultur & Religion” er et meget stort og bredt emne. Emnet har mange vinkler som man kan gå i dybden med og jeg har derfor besluttet mig for at vælge et enkelt emne som jeg vil ligge vægt på. Mit endelige valg blev ”ligheder og forskelle mellem islam og kristendom”. Jeg ville overordnet fortælle om mange forskellige situationer og derefter komme ind på ligheder for forskelle inden for de to store religioner, islam og kristendom.

De forskellige delemner jeg ville komme ind på er:

Religionsstifterne

Helligdage

Synsvinkler på kvinder

Jomfru Maria – Maryam

De 10 bud

Religionsstifter

Jesus KristusJesus er den førende figur i kristendommen og bliver ifølge kristne anset for at være en inkarnation af Gud, hvor der derimod også var nogle andre som afviste ham som en horeunge, en løgner og gudsbespotter. Ifølge biblen var han en person der ofrede sig selv for menneskeheden. Han er for de kristne Guds søn, der blev sendt til verden for at frelse menneskerne og har lavet mange mirakler gennem sin levetid. Jesus er nærmest hovedpersonen i biblen hvor han flere gange bliver beskrevet som frelseren og guds søn på en positiv måde og hvor han selv har nogle citater som man bliver berørt af. Han har blandt andet bragt disse citater: 1) Jesus siger: Du tror, fordi du har set mig. Salige er de, som ikke har set og dog tror. 2) Den, som tror på Jesus, dømmes ikke. Profeten Muhammed (fvmd)Muhammed er den centrale menneskelige figur i religionen islam, hvor han spiller en enorm stor rolle for den nuværende muslimske befolkning. Han er blevet valgt som den sidste profet af Allah som er den eneste Gud ifølge muslimerne. Profeten Muhammed bliver betragtet som den der genindførte den oprindelige monoteistiske tro på Gud. Han har gennem sin tid haft mange fjender, men har stadigvæk kæmpet for sin religion hvor han havde rollen som budbringeren. At han spiller en stor rolle islamen bliver flere gange bevist i den helligebog Koranen hvor der blandt andet er citater fra Allah og selve profeten Muhammed til den muslimske befolkning:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver