1 / 10 sider - klik for at bladre

Demografisk transition i i- og ulande

  • Geografi
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Demografisk transition i i- og ulande er en geografi-opgave fra 2008 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 10 sider (1.937 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for de generelle kendetegn ved i-lande og u-lande, samt forskellene i den demografiske transition. Den undersøger årsager og konsekvenser af befolkningsudviklingen, herunder politiske forhold, fattigdom, sult, hygiejne og uddannelse. Opgaven diskuterer også ulandenes muligheder for at ændre den nuværende situation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende redegørelse for demografisk transition og udviklingsforskelle. God struktur og dækker emnet bredt med relevante årsager og konsekvenser.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • befolkningsudvikling
  • demografisk transition
  • fattigdom
  • hygiejne
  • i-lande
  • infrastruktur
  • korruption
  • u-lande
  • uddannelse
  • udviklingslande

Forskellene i den demografiske transition for henholdsvis ulandene og i-landene og herunder årsager samt konsekvenser.3

Årsagen til forskellen samt konsekvens.6

Politiske forhold.6

Fattigdom.6

Sult.7

Dårlig hygiejne.7

Konsekvens.7

Ulandenes muligheder for at ændre på den nuværende befolkningsudvikling.8

Litteraturliste:9

Demografisk transition i i- og ulande, årsager og sammenhænge.

Generelle kendetegn for i- og ulande.

Kendetegn for ilandene:

Iland er et ord, der en sammentrækning af industrialiseret land. Ordet dækker over de lande, der er industrialiserede, i modsætning til ulande, der mangler udvikling for at opnå denne status. En anden måde, at forklare betydningen iland på, er at det er lande, som er nået til fase 3, 4eller 5, i den demografiske transitionsmodellen, deres dødsrate er faldende og fødselsraten, er også faldende, dog mere drastisk (fase 3), deres døds og fødselsrate er lave (fase 4) eller deres dødsrate er blevet højre end deres fødselsrate (fase 5).Det, som også er karakteristisk hos ilandene, er at der er opbygget en infrastruktur, der er en god hygiejne og som tidligere nævnt industri, alt dette gør, at de enkelte lande selv er i stand til at ”klare sig selv” i den forstand, at de via politik forsøger, at regulere økonomien i landet, sådanne, at der aldrig vil blive en større import end eksport, som vil resultere i at landet vil miste penge og på et tidspunkt være i stor gæld til andre ilande.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver