Blokering af Alfa, Beta og Gamma-stråling
04.03.2011
Forsøg udført af Philip, Kasper, Frederik,
Manja og Johannes.
Lavet af Philip Reimer
Nordborg slots efterskole
10.c
Indholdsfortegnelse
Indledning3
Princip3
Problemformulering3
Udførelse3
Gennemgang af vores forsøg4
Fejlkilder4
Konlusion4
Indledning:
Det vi ville opnå med vores forsøg var at finde ud af hvad der skal til for at stoppe Alfa, Beta og Gamma stråling. Vi ville se om det rent faktisk var muligt at stoppe strålingen med et stykke papir.
Princip:
De forskellige former for stråling kann bremses af forskellige materialer, og vi vil gerne finde ud af, hvad det er for nogle materialer og hvor tyk de skal være.
Problemformulering:
Hvad skal der til for at blokere Aalfa stråling?
Hvad skal der til for at blokere Beta stråling?
Hvad skal der til for at blokere Gamma stråling?
Udførelse:
Redskaber:
Geiger Müller Counter
Computer
Forskellige plader vi kunne bruge til at bremse strålingen
Alfa kilde
Beta kilde
Gamma kilde
Alfa Kilde
Alfa (2 neutroner + 2 protoner)
Gennemgang af vores forsøg:
Vi startede med at tænde computeren og tilsluttede vores Geiger Müller Counter. Vi tædte computerprogrammet og så gik vi i gang med at måle baggrunds strålingen og noterede den. Bagefter gik vi igang med at finde du af hvor kraftigt alfa strålingen var og noterede det. Nu holdt vi et stykke papir imellem Geiger Müller Counteren og Alfa kilden og noterede hvor meget stråling der var tilbage. Bagefter prøvede vi med forskellige bly og aluminiumsplader. Det samme gjorde vi så med Beta og Gamma strålingen.
Det er gratis at oprette en konto