1 / 6 sider - klik for at bladre

Solidaritet og velfærdsstaten: en analyse

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Solidaritet og velfærdsstaten: en analyse er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (2.418 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 27. april 2011.

Opgaven analyserer begrebet solidaritet i relation til den danske velfærdsstat. Den undersøger, om samfundet er præget af egoisme, baseret på en fortolkning af statistiske tabeller og figurer. Desuden inddrages teoretiske perspektiver fra Christopher Lasch og Jürgen Habermas for at belyse velfærdsstatens udvikling og udfordringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af solidaritet og velfærdsstaten, der inddrager både statistiske data og relevante samfundsteoretikere som Lasch og Habermas. Velskrevet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • christopher lasch
  • egoisme
  • individualisme
  • jürgen habermas
  • livsverden
  • poul nyrup
  • samfundsansvar
  • solidaritet
  • systemmæssig kolonisering
  • velfærdsstat

De 4 tabeller og 2 figurer viser alle noget forskelligt, da solidaritet er bøjeligt begreb, der kan formuleres. Solidaritetsbegrebet er forstået som en kollektiv ansvarlighed mellem mennesker, der er afhængige af eller knyttede til hinanden – et bånd der integrerer dem som medlemmer af et socialt fællesskab. Det betyder ikke nødvendigvis, at dem der sjældent hjælper deres naboer jf. tabel 1 er usolidariske, men grundet afstand mellem naboer eller andre omstændigheder, er de ikke i jævnlig kontakt med deres nabo. Figur 2 er derimod lidt nemmere at afgøre, da spørgsmålet som forsøgspersonerne er blevet stillet, er meget fokuseret og begrænset til fortolkning af modtageren. Tabel 3 er ligesom tabel 1 til at fortolke på, da der kan være forskellige baggrunde for holdningen til udsagnene angående formuefordelingen. Meningen med den universelle velfærdsstat er jo netop, at alle skal have adgang til de samme goder, specielt til den nedre del af samfundets fordel, og at de dårligst stillede skal løftes op af fællesskabet. Derfor lyder det nok mærkeligt i de flestes ører, at de bedst stillede i samfundet får præcis samme støtte, som dem der ikke kan klare sig uden overførselsindkomster. Igen betyder det ikke at de 39 %, der mener, at det er yderst urimeligt, at velstillede familier skal have børnecheck, ikke er solidariske, de er blot kritiske overfor hvem de har ’råd’ og grund til at være solidariske med.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver