1 / 3 sider - klik for at bladre

Helle Helle!

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Helle Helle! er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.176 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2011.

En skriftlig opgave om et fordrag som Helle Helle har givet. Denne opgave fortæller også om Helle Helles skrivemåde og intention med at skrive er!

Navn: Jeppe Muusmann Lykou Fag: Elev nr.: Side 1 af 3 Klasse: 1a Tilsynsførende: Tønder Gymnasium Personlig underskrift: Skolens nr:

Helle Helle

Vi har jo været til et Helle Helle foredrag, hvor vi fik lov til at opleve forfatteren i egen høje person, hvor hun fortalte os en masse om hendes skrivemåder, idéer, tanker og en hel del mere. Mit indtryk af Helle Helle er, at hun er en super frisk dame, der laver noget hun kan lide. Da hun holdt sit foredrag var hun meget energisk og gik virkelig meget op i at forklare os hvordan hun havde det når hun skrev, og hvorfor hun syntes det var fedt at skrive. Hun forklarede også en hel masse om hvordan hun syntes indholdet skulle være i noveller/roman. Når man hørte hende uddrage og forklare noget fra sine tekster til foredraget, var det som om det hele gav en hel anden mening. Det gik op for mig, at jeg havde taklet hendes tekster på en helt forkert måde. Helle sagde at hun skrev romaner/noveller, fordi det på en måde opfyldte en del af hendes "behovspyramide". Hun skrev ikke for at blive kendt og tjene kassen, men mere fordi det var en måde hun kunne udtrykke sig på. Hun fortalte os at når hun skrev, var hun en helt anden. En som var afskåret fra den virkelige verden, hun var et sted hvor hun kunne leve sig ind historien og skrive i nuet. Hun sagde: "en god historie skal skrives i nuet, for man kan ikke tænke sig til en god historie". Jeg synes det er fedt at hun har det på den måde med sine tekster, og når hun skriver, for så kan historierne også opfattes for langt forskellige måder. Hun sagde også at hendes tekster ikke handler om det der står, men mere det der ikke står. Jeg syntes selv at denne skrivemåde er meget kedelig fordi der ikke rigtig sker noget stor konflikt, eller udvikling i hendes historier. Personligt syntes jeg at Helle Helle var en rigtig veloplagt dame, der gik op i hendes profession, hvilket er meget fedt, at skrivemåden så ikke falder i min smag er der jo ikke noget at gøre ved. Derimod synes jeg hendes foredrag var spændende fordi vi fik forklaret hvordan teksterne skulle gribes an, og så at hun forklarede hvor mange forskellige måder der var at tolke hendes historier. Grunden til at jeg så Helles tekster som kedelige var nok mest fordi jeg ikke tænkte nok over alt det der stod mellem linjerne. Som hun sagde, lagde hun overhovedet ikke vægt på symboler i hendes historier, hun vil ikke prøve at skabe symboler som man skal tolke, men heller skabe noget som man kan finde en betydning ud fra. "Det er ikke vigtig hvad der bliver skrevet, men hvordan det bliver skrevet" sådan sagde Helle også til os, hvilket også var en præcis beskrivelse af hendes tankegang/skrivemåde. Hendes tekster er letlæselige, bl.a. fordi hun bruger et let sprog, men også

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver