1 siders PDF

'En stol for lidt' af Helle Helle, analyse

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

'En stol for lidt' af Helle Helle, analyse er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (295 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 4. marts 2015.

Redegørelse for handlingen i Helle Helles novelle 'En stol for lidt' fra 1996. Opgaven analyserer novellens personer, fortællerperspektiv og de underliggende problematikker omkring tidspres og kommunikation i et parforhold.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men sammenhængende analyse af Helle Helles novelle 'En stol for lidt'. Redegør for handling, personer og problematikker, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • en stol for lidt
  • helle helle
  • kommunikation
  • novelleanalyse
  • parforhold
  • stress
  • tidsmangel
  • tredjepersonsfortæller

Helle Olsen er født den 14 december 1965 hun blev født i Nakskov. Hun er dansk forfatter og hun debuteret med sit først hit i 1987 “Blommetræet”.

Resume:

Novellen ”En stol for lidt” handler om et par som er ved at gøre klar til et selskab, der kommer senere på den dag. Parret har tydeligvis travlt og kan ikke overskue flere problemer. Manden siger til hende og lader hende vide, at han ikke ønsker at afholde festen, dette ignorerer hun og fortsætter sine planlægning. Alt er planlagt og det må ikke gå mere galt ifølge kvinden men det gør der desværre, da manden må konstatere at hun har talt stolene forkert og at der beklageligvis mangler en stol til den sekstende person. Kvinde må erkende at hun har fejlet.

Personer:

Historien er fortalt med en tredjepersonsfortæller, som ikke tager del i handling eller

fortolkningen, men fungerer som en flue på væggen Det eneste vi er i stand til, er at følge handling for så derefter at fortolke det og læse mellem linjerne og udfylde de tomme pladser i teksten. Man får aldrig nogle navne af vide så vi ved ikke hvad personerne hedder.

Problemet:

Der er ikke tid nok. Kvinden kan ikke se tiden til at snakke om tingene, stresser over at alt skal være perfekt. og det bruger hun som undskyldning til ikke at snakke om tingene på.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver