1 / 3 sider - klik for at bladre

Redegørelse og diskussion om unges drikkekultur

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Redegørelse og diskussion om unges drikkekultur er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (955 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2011.

Redegørelse for Lasse Wamslers artikel 'Nej tak til alkohol-fri fester' fra Urban, der omhandler et forbud mod alkohol i gymnasiernes fritidsfester. Opgaven diskuterer Sundhedsstyrelsens kampagne 'Stop før fem' og forskellige synspunkter fra elever og rektorer. Afsluttes med en personlig diskussion om fordele og ulemper ved alkoholfrie fester.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse af artikel og velargumenteret diskussion om unges drikkekultur i gymnasiet. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • alkoholforbud
  • debat
  • drikkekultur
  • gymnasiefester
  • lasse wamsler
  • social funktion
  • sundhedsstyrelsen
  • unge

”Nej tak til alkohol-fri fester” er en artikel. Skrevet af Lasse Wamsler. Udgivelsesdatoen er tirsdag den 05. oktober 2010 og udgivet i Urban. Teksten omhandler et forbud mod alkohol i gymnasiernes fritidsfester. Temaet er alkohol og sundhed.

Sundhedsstyrelsen mener at gymnasierne bør droppe alkohol til deres fester, og at festerne sagtens kan være uden indtagelse af alkohol. Sundhedsstyrelsen havde lavet en kampagne som hedder ’Stop før fem – det betaler sig’ hvor formålet med det, at have gymnasierne til kun at servere alkohol til unge over 18 år eller helt at droppe drikkeriet.

Eleverne ønsker ikke sundhedsstyrelsens eller lærernes rådgivning. Det ville ødelægge deres fester, da folk ikke vil gide dukke op, mener Frederik Gjørup Nielsen der er formand for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning. Frederik mener at man sagtens kan få biologi-projekter, om hvordan alkohol påvirker kroppen istedfor at komme med en kampagne.

Troels Vang Andersen der er rektor på Christianshavns Gymnasium mener at, gymnasielærerne der også drikker alkohol, må drikke ud fra realistiske planer for at ændre drukkulturen. Det er vigtigt at de nye regler gennemføres praktisk, mener Troels Andersen. Nogle gange er det svært at vurdere, om de unge er 16 eller 18 år gamle eller at de ikke henter øl til deres yngre venner, siger Troels. Gymnasierne er allerede bevidste om at begrænse alkohol på skolen, det sker bl.a. i hyttetur og studierejser hvor det er alkoholfrit, mener han.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver