1 / 10 sider - klik for at bladre

Analyse af Steen Steensen Blichers 'Hosekræmmeren'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Steen Steensen Blichers 'Hosekræmmeren' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 10 sider (3.726 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 23. maj 2011.

Analyse af Steen Steensen Blichers novelle 'Hosekræmmeren'. Opgaven indleder med en biografi om Blicher og hans opvækst, der formede hans forfatterskab. Herefter følger en detaljeret fortolkning af novellen, dens rammefortælling og centrale temaer som ungdomsoprør, tab og kampen for kærlighed. Teksten perspektiverer også novellens budskab til nutidens unge.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Steen Steensen Blichers 'Hosekræmmeren' med biografisk kontekst og tematisk fortolkning. Velfunderet og struktureret.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • biografi
  • hosekræmmeren
  • jysk hede
  • kærlighed
  • novelleanalyse
  • rammefortælling
  • romantikken
  • skæbne
  • steen steensen blicher
  • ungdomsoprør

Hosekræmmeren

Indholdsfortegnelse

Hosekræmmeren1

Indholdsfortegnelse2

Steen Steensen Blicher:3

Hosekræmmeren:4

Ude på heden:6

Hvem er hvem:7

Cecil:7

Esben:7

Mikkel Krænsen:8

Moderen:8

Jeg-fortælling:8

Ungdomsoprør:9

At miste og at skilles:9

Hold fast og kæmp:10

At være ung:10

Litteratur:10

Steen Steensen Blicher:

Steen Steensen Blicher er født den 11. oktober 1782 i Vium præstegård, syd for Viborg, og døde den 26. marts 1848. Da Steen blev født var han meget syg og svag, hvilket resulterede i, at han blev døbt samme dag i hjemmet, fordi de havde mistanke om, at han måske ikke ville overleve, men Steen kæmpede for sit liv og overlevede.

Hans far, Niels Blicher, var sognepræst i Vium og hans mor, Kristine Marie, var meget svag og tungsindig bl.a. fordi hun havde en fødselspsykose, da hun havde født to dødfødte børn efter Steen. Dette var meget hårdt for Kristine Marie og endte med, at hun blev sindssyg. Dog var hun igennem de første år i barndommen en god mor for ham, hun passede og plejede ham, selvom hun samtidig havde travlt i præstegården, men som årene gik, blev hendes humør dårligere og dårligere, hvilket endte med, at hun fik anfald, som gjorde Steen meget bange. Niels Blicher ville det bedste for sin søn, så da han var af den mening, at det ikke var sundt for ham at se sin mors anfald, blev han anbragt på en stor herregård i nærheden. Steen kunne lide at være på herregården, hvor han oplevede en masse og mødte en masse mennesker, hvilket ikke var noget han normalt var vant til.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver