Nuklid et atom med et bestemt antal protoner og neutroner. Fx: neutroner + nukleontal skal stå øverst i vores tilfælde er det 7. Nederst skal der står atomnummer eller et protontal som er 3. Vores grundstofs kemiske navn er Li. Hvis man sætter det hele sammen kommer der til at står 7/3Li.
Dette er dog en lidt forvirrende tegning men den illustrere 2 ting. 1 at alle neotronerne holder protonerne samlet. 2 at protonerne kan mærke at der er andre protoner i kernen og protonerne vil gøre alt for at komme væk fra de andre protoner. Det kaldes den elektriske frastødningskraft.
Alfa:
Som ALT ANDET radioaktiv stråling, opstår a-stråling når en ustabil atomkerne HENFALDER og udsender en IONISERENDE partikel (den kan ses i henfaldsskemaet).
Den a-kilde som vi har brugt på skolen er en 241/95 Am
Henfaldsskema: 241/95 Am 237/93Np + 4/2He =
4/2He partiklen er en a-partikel og når den henfalder fra kernen affyres den med 19.000 km/s.
Det er kun alfastråling som udsender He. Alfa er en stor partikel.
For at finde datterkernen i en alfakilde skal man bruge et nuklidkort og så gå 2 ned og derefter 2 til venstre. Nukletallet falder med 4 atomnummeret falder 2.
Det er gratis at oprette en konto