Anmeldelse af børnehjemmet

Anmeldelse af børnehjemmet er en dansk-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 1 side (260 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 6. oktober 2011.

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Karakter 4
  • 1 side PDF
  • 3 downloads

Skribentens beskrivelse af Anmeldelse af børnehjemmet

vi skulle anmelde filmen børnehjemmet. og lave gå efter en målgruppe. og jeg valgte unge, og skrev det lidt ligesom hvis det nu blev vist inde i bladet vi unge.

Uddrag fra opgaven

De er med: Belén Rueda og Fernando Cayo. FILMANMELDELSE Børnehjemmetaf Freja Tannebæk.»Børnehjemmet starter fredeligt, hvor man ser Laura(hovedpersonen) lege som lille med alle hendes venner, som hun bor med på børnehjemmet i Spanien. Da Laura er blevet stor, har hun sammen med sin mand Carlos og hendes dreng Simon købt børnehjemmet, som de nu vil bruge til et hjem for børn med specielle behov. Lauras dreng Simon, har en meget livlig fantasi, og leger kun med usynlige venner, tror Laura. Men det viser sig at hun tager fejl. Simon kan rent faktisk se nogle børn, det er Lauras kammerater fra

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver