Interstil A/S hovedaktivitet er at de indkøber og videre sælger færdig lavet møbler, tæpper og belysningsartikler. De sammensætter produktsortiment og leverer produkter til kunderne. De sælger de færdige varer videre til detailvirksomhederne.Det vil sige at det er en engrosvirksomhed.
Virksomheden Interstil A/S sælger møbler i høj kvalitet. Virksomheden blev skabt i sin nuværende form i år 2005, hvor der blev de også sammenlagt med nogle andre handelsselskaber. Udover at der er hovedkontor i Danmark, så er der også nogle kontorer i Norge, Sverige og i dele af Fjernøsten. Her foretages der kvalitetskontrol fra Danmark.
Deres hovedkvarter er i Horsens, Danmark.
Der er 180 ansatte i Interstil A/S, og de beskæftiger sig med forskellige ting, lige fra salg, indkøb, kvalitet, økonomi og meget meget mere.
Deres ledelse består af: Direktør - Hans Henrik Kjølby. Det er ham der bestyrer det meste af virksomheden. Administrerende direktør - Ole Lund Andersen. Det er ham der går ind og tager over for direktøren, hvis han er syg, eller ikke selv kan tage nogle beslutninger. Der er to formænd - John Norheim & Leif Roar Højland. Det er dem der hjælper med at tage beslutninger, og sørger for møder med mere. Indkøberen er Niels C. Nielsen. Han sørger for indkøb af varer, som derefter bliver solgt videre.
Det er gratis at oprette en konto