1 / 3 sider - klik for at bladre

Naturgenopretning i Skjern Ådal og Lammefjordens historie

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Naturgenopretning i Skjern Ådal og Lammefjordens historie er en biologi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (645 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. oktober 2011.

Opgaven redegør for naturgenopretningsprojektet i Skjern Ådal, herunder dets indvirkning på friluftsaktiviteter, turisme og lokale erhverv. Den diskuterer også projektets økonomiske gevinst. Desuden gennemgås Lammefjordens historie, fra dannelse til dræning, de tekniske og økonomiske udfordringer, samt den nuværende debat om genopfyldning af fjorden.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for naturgenopretningsprojekter i Skjern Ådal og Lammefjorden, diskuterer økonomiske og miljømæssige konsekvenser. Indholdet er relevant og informativt for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmarkshistorie
  • dræning
  • lammefjorden
  • landskabsforvaltning
  • lokaløkonomi
  • miljø
  • naturgenopretning
  • skjern ådal
  • turisme

Det kan godt betale sig at lave genopretnings projekter i søer og åer. I stedet for et beskidt og ulækkert område får man et område hvor forholdene er blevet bedre og renere for både dyr og mennesker.

Hvilke nye erhverv har erstattet kornavlen i Skjern Ådal?

Stedet bliver brugt til mange friluftsaktiviteter, et stisystem giver gode muligheder for en lang tur til bens, til hest eller på cykel. For jægere er der jagt i øst området efter hovedvej 11, og mod vest til Ganer Å. Der er rigt med fugleliv året rundt.

Hvilke erhverv i byerne har gavn af naturgenopretningen?

Ringkøbing-Skjern Museum er ikke kun et men mange sammenhængene og forskellige museer og besøgssteder, Bl.a. Bundsbæk Mølle, Dejbjerg Jernalder, Skjern Mølle og mange flere.

Museernes rygrad er Drivvejen som er 33 km lang, den binder de mange museer sammen. De besøgene har mulighed for at prøve mange forskellige ting lige fra kornmaling til rideturer, og viking sejlads.

Er der kommet flere eller færre mennesker i arbejde?

Jeg ville sige at der både er kommet færre men også flere i arbejde. Landmændene mistede meget jord og det kunne resultere i at han måtter fyre nogle stald medhjælpere.

Alle de mange aktiviteter der åbnede, kræver jo nogle ansatte, når der kommer så mange besøgene.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver