1 / 5 sider - klik for at bladre

Magnetisme og Elektromagnetisme: Forsøgsrapport

  • Fysik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Magnetisme og Elektromagnetisme: Forsøgsrapport er en fysik-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (528 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

Denne rapport præsenterer fem forsøg inden for magnetisme og elektromagnetisme. Den dækker undersøgelse af stangmagneter, visualisering af magnetfelter med jernspåner, bevis for Jordens magnetfelt, materialers interaktion med magneter, samt fremstilling og afmagnetisering af magneter. Rapporten beskriver formål, materialer og resultater for hvert forsøg.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport med klare beskrivelser af formål, materialer og resultater for fem eksperimenter inden for magnetisme.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afmagnetisering
  • elektromagnetisme
  • forsøg
  • fysik
  • jernspåner
  • jordens magnetfelt
  • magnetfelt
  • magnetisme
  • materialers magnetisme
  • stangmagnet

Magnetisme & Elektromagnetisme

Indholdsfortegnelse

Undersøgelse af stangmagnet

Undersøgelse af magnetfelt

Jordens magnetfelt og poler

Stoffers påvirkning af magneter

Fremstilling af magnet ved hjælp af strygning

Forsøg 1. Undersøgelse af stangmagnet.

Formål: At finde ud af hvor en stangmagnet er stærkest i forhold til en jernstang og en anden stangmagnet.

Vi startede med at føre jernstangen og stangmagneten sammen, de tiltrak staks hinanden. Jernstangen havde størst tiltrækning i ænderne af stangmagneten og mindst på midten. De to stangmagneter tiltrak hinanden på modpolerne og frastød hinanden på de ens poler.

Materialer: 2 stangmagneter og en jernstang.

Forsøg 2. Undersøgelse af magnetfelt.

Formål: At finde stangmagnetens felt linjer ved hjælp af jernspåner og en magnetnål.

Vi tog et stykke papir og lagde det oven på stangmagneten, og dryssede derefter jernspåner ud over papiret hvor magneten lå. Jernspånerne lagde sig i magnetens feltlinje og dannede et tredimensionelt mønster. Hvor tætheden er størst er magneten stærkest – vedpolerne.

Materialer: Jernspåner, stangmagnet og et stykke A4 papir.

Forsøg 3. Jordens magnetfelt og poler.

Formål: At bevise at jorden har et magnetfelt ved hjælp af en magnetnål.

Vi tog en magnetnål og da den mørke side er nord kunne vi se at den vendte i mod nord hver gang den stod stille. Hvis vi så tog en nordsiden på en stangmagnet og forsigtigt førte den hen til den side der pegede mod nord frastød de hinanden. Når der er stor aktivitet på solen, trænger der ved polerne så mange partikler ned i atomsfæren at luften lyser i mange farver - nordlys

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver