1 / 10 sider - klik for at bladre

Energiforbrug og nyttevirkning hos husholdningsapparater

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Energiforbrug og nyttevirkning hos husholdningsapparater er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 10 sider (1.084 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. marts 2012.

Denne rapport undersøger energiforbruget og nyttevirkningen hos forskellige husholdningsapparater som dyppekoger, mikrobølgeovn, kaffemaskine og elkedler. Forsøget involverer opvarmning af vand og måling af tilført energi. Rapporten indeholder beregninger af årsforbrug i kroner og diskuterer mulige fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret fysikrapport med tydelig fremgangsmåde, resultater og beregninger af energiforbrug og nyttevirkning. Inkluderer diskussion af fejlkilder.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • elkedel
  • energiforbrug
  • energiøkonomi
  • fysikforsøg
  • husholdningsapparater
  • kaffemaskine
  • mikrobølgeovn
  • nyttevirkning
  • varmekapacitet

Formålet med forsøget er at undersøge energiforbruget og nyttevirkning hos forskellige apparater.

Apparaterne vi brugte i forsøget er følgende:

Dyppekoger

Mikrobølgeovn

Kaffemaskine

Gammel elkedel

Nyere elkedel

Og en gryde på en kogeplade

Teori

Energiforbruget, E beregner den energi som et stof har modtaget ved en opvarmning. Den beregnes ved hjælp af formlen:

Evand = mvand· cvand·(t2-t1)

Evand er energiforbruget for vand, mvand er loddets masse og cvand er loddets specifikke varmekapacitet. Betegnelsen t2 står for vandets temperatur efter opvarmning, mens t1 er temperaturen for vandet inden forsøget går i gang.

Nyttevirkningen, ? beregner hvor meget elektricitet der er blevet brugt på selve opvarmningen af stoffet, i procent. Den kan beregnes på følgende måde:

Evand er energien som vandet har modtaget og Etilført er den energi som apparatet har fået tilført.

Ved hjælp af disse 2 formler finder vi frem til den procentvise andel af den tilførte energi som egentlig bliver brugt til opvarmningen af vand. Og hvordan denne afhænger af apparatet som er blevet benyttet i forsøget. Vi vil derefter se på hvad de afvigende faktorer kan være i forbindelse med nyttevirkningen.

Materialer

Til forsøget har vi benyttet os af disse materialer

Vægt

Termometer

Energimåler

Apparater: dyppekoger, krus og mikrobølgeovn, kaffemaskine, gammel elkedel, nyere elkedel og en gryde på en kogeplade.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver