1 / 2 sider - klik for at bladre

Surrogatmoderskab: moral og etik

  • Religion
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Surrogatmoderskab: moral og etik er en religion-opgave fra 2008 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (573 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for argumenter for og imod surrogatmoderskab, baseret på en artikel. Opgaven diskuterer etiske dilemmaer, udnyttelse af fattige kvinder og sundhedsrisici. Inkluderer en personlig holdning til surrogatmoderskab og en perspektivering til alternativer.

Redaktørens vurdering
7 God
Diskussion af etiske og moralske argumenter for og imod surrogatmoderskab, inklusiv elevens personlige holdning. Giver god inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • etik
  • fertilitet
  • indien
  • moral
  • reproduktion
  • samfundsetik
  • surrogatmoderskab
  • udnyttelse

Argumenterne, både for og imod surrogat moderskab er mange i teksten. Nogle af argumenterne, er b. la; at fattige familier i Indien har en kolos af en mulighed for at tjene penge. På denne måde kan forsørge sig selv og deres familier.

Denne forklaring, bruger Jyoti Dave der er 30 år, og hvis mand mistede begge ben i en bilulykke.

Argumentet bliver besvaret med det faktum, at der er ca. 40.00$ billigere at ”købe/leje” en livmoder i Indien, end det er i den vestlige verden. Pointen med det argument er selvfølgelig, at surrogatmødre bliver udnyttet, og langtfra får det, de skulle have, for det arbejde de udfører.

Artiklen er stillet op lidt på samme måde som en debat, og derfor veksler den mellem et argument for- og et argument imod surrogatmoderskab.

Som svar på kendsgerningen, at surrogatmødre i Indien ikke får hvad de burde siger Ritija, som også er surrogatmoder, at selvom pengene trækker meget, gør man det også for forældrenes skyld. De forældrepar, som ikke selv kan få børn, får en kæmpe mulighed, når de ansætter en surrogatmoder.

Resten af argumenterne er imod Surrogatmoderskab, og de bygger mest på det uhumane i, at få andre til at føde ens børn.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver